
Glosariusz
Zrównoważony rozwój

Zrównoważony rozwój (ang. sustainable development) oznacza taki rozwój społeczno-ekonomiczny współczesnych społeczeństw, polegający na zaspokajaniu ich potrzeb w taki sposób, aby nie zmniejszać możliwości zaspokajania potrzeb przyszłym pokoleniom.
Termin "rozwój zrównoważony" został wprowadzony i zdefiniowany w 1987 r. przez G. Brudtlanda w raporcie „Nasza wspólna przyszłość Światowej Komisji do spraw Środowiska i Rozwoju”.
Realizacja idei rozwoju zrównoważonego wymaga:
- globalnej ochrony środowiska przyrodniczego
- solidarności w relacjach między różnymi krajami, zwłaszcza między bogatymi i ubogimi, a także solidarności z przyszłymi pokoleniami
- traktowania czynników ekonomicznych, politycznych, społecznych i ekologicznych jako zależnych od siebie
Możliwości realizacji zrównoważonego rozwoju zależą od sytuacji oraz poziomu rozwoju poszczególnych krajów i regionów świata, a do oceny stopnia jego realizacji lub zgodności przedsięwzięć z zasadami rozwoju zrównoważonego służą ilościowe i jakościowe wskaźniki zrównoważonego rozwoju.
Gospodarka o obiegu zamkniętym

Ślad węglowy

Ślad węglowy (ang. carbon footprint) to suma emisji gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio lub pośrednio przez daną osobę, organizację, wydarzenie lub produkt.
Ślad węglowy obejmuje emisje dwutlenku węgla, metanu, podtlenku azotu i innych gazów cieplarnianych.
Miarą śladu węglowego jest tona ekwiwalentu dwutlenku węgla (tCO2e). Gazy cieplarniane w różnym stopniu przyczyniają się do globalnego ocieplenia (mają różny współczynnik globalnego ocieplenia (GWP)), zaś ekwiwalent dwutlenku węgla pozwala porównywać emisje różnych gazów na wspólnej skali – np. tona metanu odpowiada 25 tonom CO2e.
Ślad węglowy można określić zarówno dla organizacji, jak i dla produktu.
- Ślad węglowy organizacji obejmuje emisje spowodowane przez wszystkie jej działania, wliczając w to zużycie energii przez wykorzystywane przez nią budynki i środki transportu.
- Ślad węglowy produktu obejmuje emisje spowodowane wydobyciem surowców, z których został wytworzony produkt, jego produkcją, użytkowaniem oraz składowaniem bądź recyklingiem po jego zużyciu.
Ślad węglowy jest rodzajem śladu ekologicznego.
Ucieczka emisji CO2

Recykling

Recykler
